Стягнення боргів ЖКГ

Досить часто останнім часом до українських судів надходять позовні заяви про стягнення плати за житлово-комунальні послуги. Стосується вона переважно тарифів, які застосовуються ЖЕКами. Ця проблема є дуже поширеною на теперішній час і зумовлена вона насамперед тим, що існує чимала розбіжність між встановленими державними органами у сфері комунального господарства тарифами та тарифами, які встановлюють приватні обслуговуючі підприємства. Боротись з такою несправедливістю безсумнівно можна і потрібно!

Як бути з договорами між Споживачем і ЖЕКом?

Ускладнено все відсутністю прямих договірних відносин між користувачами та тими хто надає усі комунальні послуги (водопостачання, постачання тепла, плату за обслуговування прибудинкової території).  Електроенергію сюди ми не відносимо, так як в цьому випадку є договір і по ньому за постачання електроенергії здійснюється оплата. Що стосується решти комунальних послуг, то тут потрібно пам’ятати, що у разі ненадання або надання неякісних житлово-комунальних послуг, споживачі мають повне право на несплату цих коштів, або на зменшену вартість за їх надання.

Як виграти судовий спір із ЖЄКом?

Звісно що у випадках ненадання або надання послуг не тої якості, це повинно бути встановлено у судовому порядку, тобто всі обставини споживач у разі його незгоди оплачувати послуги, повинен довести, надати відповідні документи, пояснення, які підтверджують, що дійсно виконавець послуг не належним чином виконує свої зобов’язання. Адже, згідно зі статтею 614 ЦК України особа звільняється від відповідальності за невиконання зобов’язання лише у тому випадку, коли доведе відсутність своєї вини у порушенні такого зобов’язання. Тобто необхідно налаштуватись на кропіткий процес збору усієї необхідної доказової  документації та запастись терпінням.

Найкращим виходом з таких ситуацій на майбутнє є створення ОСББ – об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, за наявності яких жителі можуть самі обирати з ким заключати договори на постачання послуг та інше.

Звідки беруться цифри та тарифи ЖЄК?

Усі тарифи, які встановлює ЖЕК (частіше на власний розсуд у сторону збільшення), повинні чітко відповідати всім вимогам місцевого органу самоврядування (для прикладу Київська міська державна адміністрація займається встановленням тарифів на комунальні послуги по місту Києву). Тобто встановлені окремими ЖЕКами тарифи, обов’язково повинні бути приведені у відповідність з документами місцевих органів у сфері комунального господарства. Самостійно встановлювати тарифи на власний розсуд вони не мають права. У разі ж стадії розгляду справи у суді, для того щоб досягти істини у справі, необхідно вимагати пояснення нарахування кожного з тарифів, у зв’язку з якими розпорядженнями вони проводились, яким чином вони були нараховані.

Суди в цих випадках виходять з того, що відсутність договірних відносин не є підставою для того, щоб не оплачувати послуги, що надавались. Однак, ЖЕК зобов’язаний обґрунтувати надання послуг належним чином,  а також правомірність нарахування. Без адекватного доказування своїх вимог в суді, суд не вправі стягнути зі Споживача кошти за послуги, що нараховувались за тарифами, самовільно встановленими ЖЕКом. Такої позиції дотримується Печерський суд м. Києва у справі № 2-4027/11 від 31.10.2012р., розглянувши цивільну справу за позовом Комунального підприємства по утриманню житлового господарства  Печерського району м. Києва “Печерськжитло” про стягнення боргу за житлово-комунальні послуги. Але враховуючи те, що позовні вимоги не були обґрунтувані в задоволенні позову відмовлено повністю. З огляду на заперечення відповідача позивачем не надано жодного доказу в обґрунтування вказаного рахунку, не надані підтвердження надання вказаних послуг та їх обґрунтованості. Саме відсутність належних доказів в даному випадку дає суду підстави для відмови позивачу КП УЖГ «Печерськжитло» в задоволенні вимог про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.